AKP’liler Kılıçdaroğlu için helva dağıttı, o görüntülere tepki geldi

AKP Gemlik Gençlik Kolları üyesi gençler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sona ermesinin akabinde, açtıkları standda Kemal Kılıçdaroğlu için helva dağıttı.

“Kemal Kılıçdaroğlu ismine helva ikramımız vardır. Herkesi bekliyoruz.” formunda anons yapan gençler, Gemlik Manşet gazetesinde yer alan manzaralarda vatandaşlara helvaları servis etti.

Sosyal medyada reaksiyon çeken o manzaraların akabinde CHP Gemlik İlçe Başkanı Şükrü Aksu’dan tepki geldi. Bursa Hakimiyet gazetesine yaptığı açıklamada “Geleneklerimiz ve inançlarımıza nazaran hayatını kaybedenlerin gerisinden Fatiha ve dualar okunur, helva dağıtılır.” diyen Aksu, olayı kınadığını söz etti:

“Değerli Gemlikli hemşehrilerimiz,

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini geride bıraktık. Başta CHP Gemlik İlçe Başkanlığımız, Millet İttifakı paydaşlarımız ve seçime giren partiler olarak, sürecin ilçemizde sakin ve huzurlu geçmesi için inanılmaz bir efor gösterdik. Seçim periyoduna girerken, ilçe mülki idari amirlerimiz ile yaptığımız toplantıda yalnızca ilçe başkanlığı ve bir seçim ofisinin bayraklanması, yüksek sesli ve daima müzik yayını yapılmaması, huzur ve barış ortamına ziyan verecek her türlü telaffuz ve davranıştan kaçınılması konusunda mutabakat metni imzaladık.

Fakat AKP İlçe Başkanlığı, bu metni birçok kez delerek verilen sözleri yerine getirmedi.

Bize ulaşan görüntülerde, seçim otomobillerinin müzik yayını yaparak dolaştığını gördük. Birden fazla seçim ofisinin önü bayraklandırıldı. Cadde ve sokaklara çok sayıda afiş ve ilanlar asıldı. Bilhassa bayan kolu üyelerimizin, ilçemizin Perşembe pazarı önü, Balıkpazarı mahallesi ve Zeytindalı Meydanı’nda kurduğu stantlara iktidar partisi üyeleri tarafından tacizler gerçekleştirildi. Hatta AKP’nin seçim otomobilleri stant önlerine çekilip müzik yayını yapıldı. AKP ilçe başkanlığını arayıp durumu anlatmamıza karşın tacizler devam etti.

Bütün bunlar yetmezmiş üzere, seçimlerin sonraki günü Türkiye’de emsaline rastlanmamış, Türk siyasi ahlakına muhalif bir olay yaşandı. AKP Gemlik Gençlik Kolları, genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu için Fatiha okuyup bir de helva dağıttı. Geleneklerimiz ve inançlarımıza nazaran hayatını kaybedenlerin gerisinden Fatiha ve dualar okunur, helva dağıtılır. Lakin ilçemizde ise halkımızın teveccühü ile yüzde 51’den fazla oy alarak birinci çıkan genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, çok sağlıklı bir halde misyonunun başındadır! Bu türlü bir aksiyon, çağrıştırdığı mana itibariyle kan dondurucudur. İlçe merkezinde anons ve seçim müzikleri ile hareketin gayri önemli hale getirilmesi ise gelenek ve inançlarımızı zedelemekten diğer bir şey değildir!

Bu yakışıksız, mesnetsiz ve ciddiyetsiz hareketin gerçekleştirilmesine müsaade veren AKP Gemlik İlçe Başkanlığı’nı şiddetle kınıyor, takdiri Gemlik halkına bırakıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir