Yunanistan’daki ‘dinleme skandalı’na yeni isimler ekleniyor

Yunanistan’da telefonları dinlendiği öne sürülen siyasi, bürokrat, gazeteci ve iş adamları listesine yeni isimler eklenmeye devam ediyor.

Euractiv sitesinin haberinde, Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafından Avrupa Parlamentosu Milletvekili Yorgos Kirtsos ve gazeteci Tasos Telloglu‘nun dinlendiği argüman edildi. Haberde, Yunanistan Bağlantı Güvenliği Başkanlığı’nın (ADAE) telekomünikasyon firması Cosmote’de yaptığı soruşturmanın kelam konusu iki kişinin EYP tarafından dinlendiğini ortaya koyduğunu lakin dinleme münasebetlerinin kendilerine açıklanmadığı duyuruldu.

Yorgos Kirtsos, Yeni Demokrasi’den (ND) Avrupa Parlamentosu’na girmiş, fakat 18 Şubat 2022 tarihinde “ülke aleyhine konuştuğu” gerekçesiyle partiden ihraç edilmişti. 

Documento gazetesi, daha evvel yayımladığı haberlerde eski Başbakan Andonis Samaras, eski Vatandaşı Muhafaza Bakanları Mihalis Hrisohoidis ve Olga Yerovasili, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Yeorgiadis, eski Emniyet Teşkilatı Başkanı Mihalis Karamalakis, Yunanistan İstihbarat Teşkilatından Sorumlu Savcı Vasiliki Vlahu, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameos ve Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu üzere çok sayıda bakan, eski bakan, siyasetçi ve gazetecinin dinlendiğini öne sürmüştü.(AA)

TIKLAYIN I Yunanistan’daki “dinleme skandalı” iddiaları büyüyor: Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri ve gazeteciler

TIKLAYIN I Yunanistan’da dinleme skandalında kullanıldığı sav edilen casus yazılım programıyla ilgili şirketlere baskın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir