Yiğit Bulut’u sinirlendiren haber: ‘Eskiye dönmeyeceğiz’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski maliye bakanı Mehmet Şimşek’i ekonominin başına getirme ve iktisatta AKP’nin birinci yıllarındaki siyasetlerine dönüş planı yaptığı öne sürüldü. İktisat başdanışmanı Yiğit Bulut, Reuters haber ajansının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni iktisat modeli’nden vazgeçeceğine dair haberini amaç aldı.

Reuters’a konuşan AKP’li bir hükümet yetkilisi, iktisada yaklaşımın 2002 seçim manifestosundakine misal olacağını belirterek “Başka bir deyişle AKP özüne dönüyor” dedi. Özgür piyasa iktisadında global ekonomidekine paralel prensip ve uygulamaların iktisat programının öncelikleri ortasında yer aldığını belirten yetkili, tasarı üzerindeki çalışmaların kesin evreye geldiğini de kelamlarını ekledi.

İsmi verilmeyen AKP’den üst seviye kaynaklar da seçim manifestosu çerçevesinde hazırlanan ekonomik program taslağında tartışmalı “Yeni İktisat Modeli”ne referans yapılmayacağına da işaret etti.

Yiğit Bulut ise bu açıklamalara itiraz etti. Reuters’ı suçlayan Bulut, Twitter’daki paylaşımlarında şunları yazdı:

Her fırsatta Türkiye aleyhine haber yapmak ve bilhassa baş karışıklığına yol açmak ismine haberler kurgulayan Reuters, tekrar bir skandala imza atmış ve parti beyannamelerini elde ettiği iması yaparak, muvaffakiyetle uygulanan mimarının ve uygulayıcısının şahsen sayın cumhurbaşkanımız olduğu ‘Türkiye İktisat Modeli’nin terk edileceğini ve eski tip ortodoks ‘faiz yükselt’ modeline geri dönülerek ‘küresel emperyal kurumlara’ uyma taahhüdüne girileceğini argüman etmiş.

Amerika’daki gelişmeler ve tartışmalar ortodoks neo liberal modellerin çöktüğünü ortaya koyarken, faiz yükseltmenin bir araç olmadığı kanıtlanırken, sayın cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu modelin ‘eskiye dönüş amacıyla’ terk edileceğini tez etmek külliyen palavra, manipülasyona yönelik bir adım ve berbat niyettir!”

Yiğit Bulut, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi ve cumhurbaşkanı danışmanı, tıpkı vakitte Türkiye Varlık Fonu’nda da idare konseyinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir