Tekneyle ulaşılabilen Kaleköy, tatilcilerin gözdesi

MÖ 4. yüzyıldan kalma küçük bir Likya kenti olan Kaleköy, yapılaşmanın yasak olduğu birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı. Kekova Adası’nın karşısında yer alan, bir kartal yuvasını andıran, yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanan Kaleköy, birebir vakitte sessizliğin de adresi. Sabahları yalnızca kuş sesleri ve balıkçı motorlarının sesi duyuluyor, araç gürültüsü yok. Denizden irili ufaklı yatlarla bilhassa yaz aylarında gelenleri, tarihin ve tabiatın içinde bir hoşluk karşılıyor. Tümü tarihi ve Likya devrinden bu yana kalan taş konutlar, Kaleköy’ün birer simgesi ve tarihin şahidi.

Deniz içindeki Türkiye’nin tanıtım simgelerinden biri olan Likya lahdi, Kaleköy’ün ve bölgenin simgesi. Kıyıdaki derme çatma iskeleleri, balıkçı lokantaları ve birkaç taş meskenden oluşan pansiyonlar turizme hizmet veriyor. Gün uzunluğu yatlarla gelen yerli ve yabancı turistler, dar sokaklardan geçerek, tepedeki Türk bayrağının dalgalandığı 400 metre yüksekliğindeki Simena Kalesi’ne çıkıyor. Kalenin tepesine ahşap bir merdivenle ulaşılabiliyor. Tepede bölgenin mükemmel görüntüsü izleniyor. Kale içinde Roma devrinin en küçük amfitiyatrosu bulunuyor. Kalenin çabucak doğusunda ve aşağısında Likya lahitleri doğayı süslüyor. Kaleköy’de herkesin geçim kaynağı turizm. Dar sokaklarda her bayanın satış yaptığı bir tezgahı var. Bayanlar, kışın ürettiklerini burada satıyor. Derme çatma iskeleler, gün uzunluğu Demre’den, Kaş’tan ve Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesi’nden gelen yatlarla dolup taşıyor.

‘MUAZZAM BİR YER’

Kaleköy’e birinci sefer gelen Aygün Varol, Kaleköy’ü çok beğendik. Buraya tekne çeşidi ile geldik. Muazzam bir yer. Herkesin kesinlikle gezip, görmesi lazım. Etrafı da harikulade dedi. Hünkar Hacıoğlu, Kaleköy bir kara kesimi olmasına karşın karayolu ile kontağı yok. Doğal hoşlukları, tarihi dokusu ile gezilip, görülmesi gereken bir yer diye konuştu.

Kaleköy’de tatil yapan Salih Baştürk de Kaleköy, bir dağın yamacına gizlenmiş cennet. Tarihiyle, doğasıyla, deniziyle iç içe. Fevkalade bir yer. Hepimizin gelip görmesi gereken bir cennet. Ancak en değerlisi hepimizin muhafazası gereken bir cennet dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir