Şimdi ‘serbest kayıt’ zamanı

Özel okulların kayıt takvimine nazaran veliler, 5 Temmuz Pazartesi günü okulların açıkladıkları taban puanlar üzerinden ön kayıt yaptırdı. 6-7 Temmuz tarihlerinde ise okullar, asil ve yedek listeye nazaran sırayla öğrencilerin kayıtlarını kabul etti. Birinci kayıt devrinde özel okullara talebin ağır olması dikkat çekti. Bu yoğunluk pek çok okulun kontenjanlarını doldurmasına neden oldu. Takvime nazaran ikinci kesin kayıt periyodu ise dün başladı ve birebir gün içinde tamamlandı. Okullar tekrar evvelce internet siteleri aracılığıyla topladıkları ön kayıt müracaatlarına nazaran boş kalan kontenjanlara öğrencileri yerleştirdi. Listede ismi olan adaylar ve velileri son kesin kayıt gününü kaçırmamak için sabahın erken saatlerinde okulların önündeydiler ve gün uzunluğu sıranın kendilerine gelmesini beklediler.

SERBEST KAYITTA OKULLARI DİKKATLE TAKİP EDİN
Serbest kayıt devrinde her gün için bir taban puan açıklanacak ve kayıt süreçleri saatlere nazaran günlük olarak yapılacak. Ön kayıt, asil kayıt ve yedek kayıtlar birebir gün tamamlanacak. Bu süreçte kayıt olanların, öteki bir alternatifi doğması halinde kayıt çekmeleri kelam konusu olabilir. Bu durum yeni kontenjan açıkları manasına geldiğinden, velilerin okulların sitesini dikkatli takip etmesi değerli.

KİMİ MEMNUN KİMİ HÜZÜNLÜ

Veysel Sabri Hançer: Puanlardaki sıkışıklık, kayıt sürecinde yoğunluğa neden oldu. Okulların içinde yüzlerce kişi saatlerce ayakta bekledi. Kızım İpek için Alman Lisesi ve Sankt George Avusturya Lises’ne ön kayıt yaptırmıştık. Sankt George Avusturya Ticaret Lisesi’ne de kesin kayıt yaptırdık. Alman Lisesi’ni 1 buçuk puanla kaçırdık.

Nazan Çelebioğlu: Oğlum 481 puandan biraz fazla aldı. 2 fen 1 matematik 1 de İngilizce yanlışı vardı. Lakin bu muvaffakiyete karşın yedeklerde 728’nci sıradayız. Geçen yıl oğlum bu netleriyle 0,50’lik dilimde yer alırken artık 1,25’lik dilimde. Büyük bir ihtimalle kayıt işimiz sıkıntı olacak. Bu sene maalesef puanlarda önemli bir sıkışıklık var. Soruların kolay olması daha evvel fazla çalışmasa da son anda depara kalkan çocukların âlâ puan almasını sağladı. Antalya’dan geldik ve günlerdir kayıt için uğraşıyoruz. Avusturya Lisesi’ni istesek de son anda bir baht doğmazsa çift lisan eğitim veren öbür okulları araştıracağız. Üzücü ve yorucu günler geçirdik.

Sinem Düzgün: Kayıt süreci en başından beri heyecan verici ve gerilimliydi. Ne istediğini bildikten sonra çok fazla yere tercih yapmanın yararı olmadığını düşünerek Alman ekolünden devam etmek istedik. Bu nedenle Alman Lisesi ve Sankt George Avusturya Lisesi’ne başvurduk. Bu durum oğlum Egecan’ın mühendis olma hayaliyle de örtüşüyordu. Alman Lisesi olmadı, St. George Avusturya Lisesi de olmasaydı İstanbul’daki esaslı okullardan Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ne gidecektik. Buraya kaydolanlar kayıtlarını sildirince 371’nci yedekten kayıt yaptırdık ve memnunuz. Değerli olan bundan sonra oğlumuzun memnunluğu.

TAHMİNLERDEN DAHA GÜZEL BİR KAYIT DÖNEMİYDİ
Cem Gülan – TÖZOK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı
“Daha özgür kayıt devri de var lakin artık İstanbul’da özel okul kayıtlarının bittiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki üç günde 5-10 kişilik bir yerleştirme olacaktır. Bu yıl kayıtlar beklenenden daha yeterli geçti. Bugüne kadar benim gördüğüm en düzgün kayıt periyodu oldu. Olağanda 3 okul hariç hepsi hür kayıt vaktinde dolar diye düşünmüştüm. Lakin birinci kayıt periyodunda neredeyse her yer doldu. Türk özel okullarında da müddet düzgün geçti. Beşerler artık çocuklarının geleceğine bakıyor. Gelecek de çok sağlam lisan öğrenmekten geçiyor. Maalesef çocukların birçok da yurtdışına gitme hayali kuruyor. Gitsinler, öğrensinler kazansınlar, kazandıkları bilgiyle de ülkemize geri dönsünler istiyoruz.”

KAYIT TAKVİMİ
SERBEST KAYIT PERİYODU: 12 TEMMUZ ÇARŞAMBA
SERBEST KAYIT DEVRİ: 13 TEMMUZ PERŞEMBE
SERBEST KAYIT PERİYODU: 14 TEMMUZ CUMA

YERLEŞTİRMEYE TEMEL NAKİL DÖNEMİ
24-28 Temmuz: Yerleştirmeye temel 1. nakil tercih müracaatlarının alınması
31 Temmuz: Yerleştirmeye temel 1.nakil sonuçlarının ilanı
31 Temmuz- 4 Ağustos: Yerleştirmeye temel 2. nakil tercih müracaatlarının alınması
7 Ağustos: Yerleştirmeye temel 2. nakil sonuçlarının ilanı

DEVLET OKULU TERCİHLERİ 19 TEMMUZ’A KADAR
Serbest kayıt devrinin de tamamlanmasıyla özel okullara kayıt devri sona erecek. İmtihan puanıyla ve mahallî yerleştirmeyle öğrenci kabul edecek devlet okulları için ise tercih periyodu 19 Temmuz’da son bulacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt sürecini tamamlamış öğrenciler tercihte bulunamayacak. Lakin özel okullardaki kayıtlarını sildirirlerse tercih ekranı açılacak.

AÇIK KONTENJAN VE TABAN PUANLARDA SON DURUM

  Kontenjan  Açık kontenjan  Taban puan 
Alman Lisesi 130 Doldu 485
Amerikan Robert Lisesi (Kız):  102 Doldu 489
Amerikan Robert Lisesi (Erkek):  102 Doldu 489
Sankt George Avusturya Lisesi (Lise Hazırlık):  100 1 480
İtalyan Lisesi:  80 8 475
Sankt George Avusturya Lisesi (Ticaret Hazırlık):  20 4 470
İzmir Amerikan Koleji:  180 Doldu 463
Galileo Galilei İtalyan Lisesi:  61 9 460
İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi:  72 0 420
Üsküdar Amerikan Lisesi (Kız):” 90 14 485
Üsküdar Amerikan Lisesi (Erkek):  90 16 485
 Tarsus Amerikan Koleji (Kız):   60 4 444
 Tarsus Amerikan Koleji (Erkek):  60 2  444
İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi: 208 Doldu 477
Notre Dame De Sion Fransız Lisesi: 140 Doldu 470,2
Saint Benoit Fransız Lisesi:  214 Doldu 454
Saint-Michel Fransız Lisesi:  132 Doldu 453,5
Sainte Pulcherie Fransız Lisesi: 90 Doldu 457,6

Gözden Kaçmasın

#LGS#MEB

Özel okullarda 2’inci kesin kayıt dönemiHürriyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir