İhalelerde de ittifak kuruldu

MHP’li Silivri Belediyesi’nin taban uygunlaştırma ihalesini, AKP’li Nurettin Kılıç’ın ortağı olduğu Kılıç İnşaat firması aldı. Birebir firma geçtiğimiz şubat ayında da Etraf Şehircilik Bakanlığı’ndan 154 milyon TL’lik ihale almıştı.

Silivri Belediyesi’nin, üzerinde çeşitli kamu binaları bulunan 5398 ada 18 parselin taban güzelleştirme ve iksa yapısı için açtığı ihalenin sonucu belirli oldu. Üç firmanın geçerli teklif verdiği ihaleyi, merkezi Keşan’da bulunan Kılıç İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş., 26 milyon 784 bin 382 TL’ye aldı. Silivri Belediyesi, ihaleyi üstlenen firma ile 25 Mayıs’ta mukavele imzaladı.

KAMU İHALELERİ BİRBİRİNİ KOVALAMIŞ

Yapılan incelemede, Kılıç İnşaat firmasının bir çok kamu kurumundan son 3 yılda çeşitli ihaleler aldığı görülüyor. Firma, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan, mukavelesini 1 Şubat 2023 tarihinde imzaladığı ikmal inşaatı ihalesini 154 milyon 553 bin TL’ye aldı. Tıpkı firma geçen yıl İstanbul Valiliği’nden, 93 milyon 853 bin TL’ye okul inşaatı ihalesi almıştı.

İstanbul Valiliği’nden 2021 yılında, Ambarlı’daki toprak kaymasını tedbire ihalesini, “Pazarlık” yoluna nazaran 14 milyon 722 bin TL’ye alan firma, birebir yıl Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği, Huzurevi Binası İmali ihalesini de 52 milyon 253 bin TL’ye üstlenmişti.

KILIÇ İNŞAAT FİRMASI KİMİN

Kılıç İnşaat firması İstanbul’da kurulmuş olmasına rağmen daha sonra merkezini Keşan’a taşıdı. Firmanın ortaklarından Nurettin Kılıç geçmiş devirde, AKP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve İktisattan Sorumlu Lider Yardımcılığı yapmıştı. Nurettin Kılıç, Kılıç ailesine ilişkin olan Kılıç İnşaat firmasının yanı sıra tıpkı aileye ilişkin Yıldız Kiremit ve Tuğla firmasının da yönetim kurulu üyeleri ortasında yer alıyor.

Aslen Rizeli olan Nurettin Kılıç’ın eşi Sema Sevinç Kılıç da hala, AKP’den Keşan Belediyesi Meclis üyesi. Belediye Başkanvekilliği de yapan Sema Kılıç, eşinin şirketlerinde de denetim kurulu üyesi olarak bulunuyor. Sema Kılıç tıpkı vakitte AKP Keşan Bayan Kolları Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı da yapıyor.

İşte o görseller:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir