“Hayatının son yıllarını doyasıya yaşadı” Özkan Uğur’a hüzünlü veda

ÜÇ kere lenf kanserini yenen lakin geçen aylarda tekrar kansere yakalanan ve Üsküdar’daki özel bir hastanede ağır bakımda tedavi gören sanatçı Özkan Uğur, 8 Temmuz’da hayatını kaybetti. Özkan Uğur için dün Atatürk Kültür Merkezi’nde bir merasim gerçekleşti. 70 yaşındaki usta sanatkarın anmasına birçok seveni ve sanat topluluğundan dostları katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı konuşmada Özkan Uğur’un sanatçı kişiliğine vurgu yaptı. Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur 3’lüsü de son sefer birlikte sahnedeydi.

Halimiz darmaduman
Mazhar Alanson ve Fuat Güner, hislerini söz etmekte zorlandı. Mazhar Alanson, konuşmasını gözyaşları içinde yaptı: “Özkan’cım şu anda burada olduğunu hissediyorum. Aslında gönüllerimizde her vakit kalacak. 2-3 gündür halimiz darmaduman. Bu kadar sevileceğini herhalde sen de bilmiyordun. Görüyorsun halbuki bütün Türkiye severmiş. Tanıyan, tanımayan herkes diyor, ‘Biz nasıl unutacağız, ne yapacağız’. Çaresiziz.” Mazhar Alanson veda konuşmasını “Ele Güne Karşı” müziğinin kelamlarıyla sonlandırdı: “Gitmeden evvel Özkan’a bir şey söylemek istiyorum. Ele güne karşı yapayalnız bu türlü de olmaz ki. Nasıl da gittin Özkan’ım, bu türlü bırakılmaz ki. Gözyaşlarımızı bitti mi sandın? Seni görebileceğimiz yer hayaller artık. Meczup diyorlar bize ah bu ayrılık, Özkan’ım”

YENİDEN BULUŞMAK ÜZERE HOŞÇA KAL
Fuat Güner ise “Kimileri Özkan’ı MFÖ’nün Ö’sü, bazıları çok yetenekli sahne sanatkarı, bazıları çok başarılı müzisyen bazıları de sevinçli, uygun kalpli, eğlenceli bir arkadaş, abi olarak görür. Benim için Özkan tam 52 yıldır dostum, iş ortağım, manevi kardeşimiz. Ve hiçbir kelam, gözyaşı onun acısını içimizden atamaz. Özkan’ım tekrar buluşmak için hoşça kal” dedi.

Mazhar Alanson mescide eşi Biricik Suden ve Ozan Güven’le geldi.

HAYATININ SON YILLARINI DOYASIYA YAŞADI
Özkan Uğur’un eşi Aysun Aslan ve oğlu Alişan Uğur, sahneye kol kola çıktı. Babasına veda eden Alişan Uğur, duygusal bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Özkan Uğur, annemin 41 yıllık aşkı, hayat arkadaşı ve benim sevgili babam. O bizim 3 kişilik ailemizin temeliydi. Birbirimize çok güldük, eleştirdik. Kimi vakit kızdık ancak sözlerle ifade edilemeyecek kadar çok sevdik birbirimizi. Artık görüyoruz ki herkesin bizim varsayımlarımızın katbekat sevgilisiymiş. Babam kim olduğuna bakmadan etrafına saçtığı düzgünlüğü, çalışkanlığı, yeteneğiyle gelmiş geçmiş çok ender insanlardan biriydi. Hayatını son yıllarda ilerleyen hastalığına karşın doyasıya yaşadı. Eğlenmeye ve eğlendirmeye devam etti. Hastalığının en sıkıntı vakitlerinde bile yüzünden gülümsemesi eksik olmadı. Ailesi olarak derin kederimizi anlatmaya sözler yetmez. Vakit bizim için durdu, boşlukta yüzüyoruz adeta. Daima içimizde yanımızda olacaksın.” Özkan Uğur, Taksim Camisi’nde öğlen namazı sonrasında kılınan cenaze namazının akabinde Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YOĞUN BAKIMDA MFÖ DİNLEDİ
Zafer Algöz, sanatkarın ölmeden evvel MFÖ müzikleri dinlediğini söyledi. Algöz, “Bulunduğu yere güç getiren, hayat dolu bir insan kaybetti Türkiye. Vefat etmeden 10 gün evvel ziyaret ettim. Ağır bakımda bile MFÖ dinleyip parmaklarıyla gitar çalıyor gibiydi” dedi.

Cem Yılmaz, merasim sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Özkan Uğur’u son seyahatine yüzlerce hayranı uğurladı.

Demet Akbağ, Sıla ve İlker Kaleli, sanatkara alkışlarla veda etti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir